Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Boże Narodzenie. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Boże Narodzenie. Pokaż wszystkie posty

poniedziałek, 4 grudnia 2017

Szarlotka na serku homogenizowanym - bez jajek



Zaskakująco smaczne ciasto z połówkami jabłek. Zamiast serka waniliowego można dodać naturalny i zwiększyć nieco ilość cukru pudru. Tym razem spód posypałam mielonymi orzechami włoskimi, ale równie dobrze (co już w międzyczasie sprawdziłam) pasują mielone migdały. Bardziej wypasioną wersję otrzymamy dodając pod jabłka rodzynki lub suszoną żurawinę, a na jabłka oprócz cynamonu jeszcze szczyptę kardamonu.
Do wydrążania gniazd nasiennych najwygodniej użyć specjalnej łyżeczki, którą wykrawa się fajne kuleczki również z innych owoców, a nawet miękkich warzyw. Taką łyżeczkę możecie kupić w sklepie tarkaimiarka.pl. Oczywiście nie tylko łyżeczkę, ale mnóstwo różnych gadżetów kulinarnych zarówno na własny użytek, jak i z przeznaczeniem na świąteczne prezenty. Polecam!😃👍





SKŁADNIKI:
  • 50 dag mąki pszennej (3 pełne szklanki)
  • 25 dag miękkiego masła
  • 3/4 szklanki cukru pudru
  • 20 dag homogenizowanego serka waniliowego (z mieloną wanilią)
  • 2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
  • łyżka cukru z prawdziwą wanilią
  • szczypta soli

DODATKOWO:
  • 3-4 czubate łyżki mielonych orzechów włoskich lub migdałów
  • 8 twardych jabłek
  • cynamon
  • cukier puder

WYKONANIE:
Mąkę przesiać z proszkiem do pieczenia, dodać cukier puder, cukier waniliowy i szczyptę soli, wymieszać.
Dodać serek homogenizowany i miękkie masło, wymieszać łyżką.
Szybko zarobić dłonią gładkie ciasto, podzielić je na dwie nierówne części.
Blachę o wymiarach 24x34cm wyłożyć papierem do pieczenia. Większą częścią ciasta wykleić dno, posypać mielonymi orzechami, mniejszą część odłożyć do lodówki.
Jabłka umyć, osuszyć, obrać ze skórki, przekroić na pół i wydrążyć gniazda nasienne. Połówki jabłek ułożyć na orzechach wypukłą strona do góry, oprószyć cynamonem.
Pozostałe ciasto, podsypując mąką rozwałkować na prostokąt o wymiarach foremki. Delikatnie nawinąć na wałek (ciasto łatwo się rwie) i przenieść na jabłka. Na każdym wybrzuszeniu zrobić nacięcie.
Piec 60 minut w temperaturze 180 stopni.

Po wystudzeniu posypać cukrem pudrem.







sobota, 28 października 2017

Sernik (pieczony) z winogronami i galaretką




Leciutki sernik z galaretką - pyszny! Polecam 👍

MASA SEROWA:
  • 500 g sera trzykrotnie mielonego w wiaderku
  • 3 duże jajka
  • 125 g miękkiego masła
  • 80 g cukru
  • 20 g  domowego cukru waniliowego
  • pełna łyżka mąki pszennej
  • 0,5 łyżki mąki ziemniaczanej
  • 0,5 łyżeczki proszku do pieczenia
  • szczypta soli

NA WIERZCH:
  • 40-45 dag winogron bezpestkowych
  • 2 galaretki cytrynowe z pianką (takie na 375 ml wody)

WYKONANIE:
Dno tortownicy o średnicy 22-24 cm wyłożyć większym kawałkiem papieru do pieczenia, brzegi przytrzasnąć obręczą. Boki wyłożyć paskami papieru (najlepiej przykleić je odrobiną masła.
Oddzielić żółtka od białek.
Piekarnik rozgrzać do temperatury 160-165 stopni.
Masło utrzeć z cukrem i cukrem waniliowym, następnie nie przerywając mieszania dodać kolejno: po jednym żółtku, potem po łyżce sera, a na końcu obie mąki przesiane z proszkiem do pieczenia.
Białka ubić ze szczyptą soli na sztywną pianę, delikatnie połączyć z masą serową. Masę przełożyć do przygotowanej tortownicy i od razu wstawić do nagrzanego piekarnika.
Piec około 60 minut. Po upieczeniu pozostawić na kilkanaście minut w uchylonym piekarniku, następnie wyjąć i odstawić aż całkowicie wystygnie.
Galaretki rozpuścić w 500 ml gorącej wody, odstawić do wystudzenia. Można użyć dowolnej cytrynowej galaretki i rozpuścić ją w mniejszej ilości wody niż jest to podane na opakowaniu. W moim osiedlowym sklepiku była chwilowo dostępna tylko galaretka z pianką.
Z tortownicy zdjąć obręcz, odkleić od niej paski papieru, zaś brzegi papieru wyściełającego dno podnieść do góry. Od dołu ponownie założyć obręcz. Ta operacja powinna uszczelnić blaszkę i zapobiec wycieknięciu galaretki na zewnątrz.

Winogrona oderwać od szypułek, opłukać i dokładnie osuszyć, rozłożyć na wierzchu sernika, zalać tężejącą galaretką i wstawić do lodówki. 







niedziela, 9 lipca 2017

Sernik gotowany - najprostszy



Pyszny delikatny serniczek, do przygotowania którego nie ma potrzeby odpalania piekarnika. Robiłam go już trzykrotnie i za każdym razem smakował tak samo idealnie.

SKŁADNIKI:

MASA SEROWA:
  • 1 kg sera trzykrotnie mielonego w wiaderku
  • 3 duże jajka
  • 1 szklanka cukru
  • łyżka cukru waniliowego
  • 7-8 pełnych  łyżeczek żelatyny (zależy od gęstości sera)
  • 500 ml śmietanki kremówki

POLEWA:
  • 10 dag masła
  • 3 łyżki cukru
  • 3 łyżki kakao
  • 5 łyżek dowolnej śmietany
  • 1 łyżeczka żelatyny

DODATKOWO:
  • herbatniki czekoladowe do wyłożenia dna formy
  • garść siekanych orzechów i płatków migdałowych - niekoniecznie

WYKONANIE:
W garnku umieścić ser, całe jajka, cukier, żelatynę i cukier waniliowy. Podgrzewać cały czas mieszając. Kiedy w masie zaczną ukazywać się pierwsze bąbelki (takie jak przy gotowaniu budyniu), garnek odstawić z ognia i masę wystudzić.


Formę o wymiarach 23x34 cm wyłożyć papierem do pieczenia, dno wyłożyć herbatnikami.


Dobrze schłodzoną kremówkę ubić na sztywno i delikatnie połączyć z wystudzoną masą serową.


Masę wyłożyć na herbatniki i wyrównać powierzchnię. Formę wstawić do lodówki.


W małym rondelku stopić masło, dodać cukier i kakao, podgrzewać aż cukier się rozpuści. Dodać śmietanę i szybko ją wymieszać. Na koniec wsypać suchą żelatynę i powolutku podgrzewać cały czas mieszając, aż polewa stanie się gładka. Odstawić z palnika i nadal mieszać, aż masa zacznie stygnąć i lekko gęstnieć. Polewę wylać na schłodzony sernik, wierzch posypać orzechami i migdałami.



Formę ponownie wstawić do lodówki aby ciasto całkowicie stężało.


Sernik sprawdził się jako deser na grillowej imprezie. Przygotowany tuż przed nią, wprawdzie nie zdążył do końca stężeć, ale i tak dobrze się kroił i wspaniale smakował 😋




czwartek, 25 maja 2017

Tort orzechowo krówkowy



Nie ma co oszukiwać, tort nie należy ani do najtańszych, ani do najbardziej niskokalorycznych, ale naprawdę warto go zrobić, a już szczególnie dla bliskiej osoby z okazji jej urodzin. Gwarantuję, że zarówno jubilat jak i goście będą zachwyceni. Smak powala 😋
Inspirowałam się tym przepisem.



BISZKOPT (tortownica o średnicy 24 cm):
  • 8 jajek
  • szczypta soli
  • łyżeczka proszku do pieczenia
  • 15 dag mąki tortowej
  • 15 dag mielonych orzechów włoskich
  • 15 dag cukru

PONCZ:
  • 3/4 szklanki przegotowanej wody
  • 50 ml wódki o smaku orzecha laskowego
  • sok z cytryny do smaku

KREM:
  • 50 dag serka mascarpone
  • 25 dag masy kajmakowej z puszki
  • 200 ml dobrze schłodzonej kremówki
  • opakowanie zagęstnika do śmietany
  • łyżeczka cukru z wanilią

DODATKOWO:
  • słoiczek 340 ml domowej konfitury z czarnej porzeczki
  • 20 dag masy kajmakowej z puszki
  • 250 ml dobrze schłodzonej kremówki 36%
  • 1 łyżka cukru pudru
  • 12 dag posiekanych orzechów włoskich
  • 3 dag migdałów w płatkach
  • 16 połówek orzechów włoskich do przybrania


WYKONANIE:
BISZKOPT:
Dno tortownicy wyłożyć papierem do pieczenia, boków niczym nie smarować. Piekarnik rozgrzać do temperatury 170 stopni. Mąkę przesiać z proszkiem do pieczenia, wymieszać z orzechami.

Białka oddzielić od żółtek. Białka ubić na sztywno ze szczyptą soli, pod koniec ubijania porcjami dodać cukier. Następnie pojedynczo dodać żółtka. Na koniec dodać mąkę z orzechami i delikatnie wymieszać szpatułką.


Masę przełożyć do przygotowanej tortownicy. Piec około 40-50 minut do suchego patyczka.


Biszkopt wyjąć z piekarnika i upuścić na blat z wysokości ok. 50 cm. Odstawić do wystudzenia.
Kiedy będzie całkiem zimy, odciąć jego brzegi od boku tortownicy, wyjąć z formy i przekroić na trzy blaty.

NASTĘPNIE:
Konfiturę przełożyć do rondelka, podgrzać i przetrzeć przez sito lub dokładnie zmiksować, w zależności od tego, jak bardzo przeszkadzają nam drobne pestki.


Wszystkie składniki ponczu połączyć ze sobą.

Posiekane orzechy wymieszać z płatkami migdałowymi. Ja orzechy wyłuskałam, uprażyłam na suchej patelni, otarłam ze skórki ściereczką i posiekałam.

KREM:
Serek mascarpone zmiksować z masą kajmakową.


Kremówkę ubić na sztywno z cukrem waniliowym i zagęstnikiem, następnie delikatnie wymieszać z masą serowo kajmakową.


SKŁADANIE TORTU:
Pierwszy blat nasączyć 1/3 ponczu, posmarować połową konfitury i połową kremu. Położyć na nim drugi blat i postąpić jak z poprzednim. Na wierzchu położyć trzeci blat i nasączyć go pozostałym ponczem.


Kremówkę 36% ubić na sztywno z cukrem pudrem i zagęstnikiem. Posmarować nią boki i wierzch tortu, przy czym wierzch tylko cieniutką warstwą.

Boki tortu dokładnie obkleić mieszanką siekanych orzechów i płatków migdałowych.


Na wierzchu rozsmarować masę kajmakową – najpierw rozetrzeć ją łyżką, aby nie miała grudek. Na kajmaku ułożyć połówki orzechów. Tort schłodzić w lodówce przez co najmniej kilka godzin.


sobota, 20 maja 2017

Filet indyczy pieczony w musztardzie francuskiej




SKŁADNIKI:
  • 1 kg piersi indyka w jednym kawałku

MARYNATA:
  • 1 łyżeczka soli
  • 1/3 łyżeczki pieprzu
  • 1/3 łyżeczki czosnku granulowanego
  • 1 łyżeczka majeranku
  • 1 czubata łyżeczka musztardy francuskiej
  • 1 łyżeczka oleju
  • 1/2 łyżeczki miodu

WYKONANIE:
Mięso opłukać i osuszyć papierowym ręcznikiem.
Składniki marynaty wymieszać. Marynatą natrzeć mięso ze wszystkich stron, owinąć je w folię kuchenną i włożyć do lodówki na 24 godziny.




Piekarnik nagrzać do 200 stopni.
Mięso umieścić w odpowiednio długim kawałku rękawa do pieczenia, oba jego końce dokładnie zawiązać, a wierzch kilkakrotnie nakłuć np. wykałaczką. Włożyć do foremki lub naczynia żaroodpornego.



Piec 70 minut. Po wyjęciu z piekarnika odczekać kilka minut, następnie rozciąć rękaw i odstawić mięso do wystudzenia.





środa, 26 kwietnia 2017

Sernik krakowski - z kratką i lukrem



Ranking tegorocznych wielkanocnych wypieków bezkonkurencyjnie wygrał sernik z kratką i lukrem. Na Boże Narodzenie mam już zamówienie na dwa, bo jeden, to zdecydowanie za mało - z trudem wydarłam żarłoczkom kilka kawałków do zrobienia zdjęcia 😉
Gorąco polecam!

CIASTO:
  • 250 g mąki pszennej typ 650
  • 80 g cukru pudru
  • 125 g masła
  • łyżka domowego cukru waniliowego
  • 1 jajko
  • niewielka ilość mąki do podsypania

MASA SEROWA:
  • 1 kg trzykrotnie mielonego sera
  • 8 jajek
  • 10 dag masła
  • 20 dag cukru
  • łyżka domowego cukru waniliowego
  • 3 płaskie łyżki mąki ziemniaczanej
  • 10 dag rodzynek
  • 10 dag smażonej skórki pomarańczowej
  • szczypta soli
  • łyżeczka mąki pszennej do bakalii
  • żółtko + łyżeczka mleka do smarowania kratki

LUKIER:
  • 15 dag cukru pudru
  • niepełna łyżeczka oleju
  • sok z cytryny


WYKONANIE:

CIASTO:
Mąkę przesiać z cukrem pudrem, dodać cukier waniliowy, wymieszać i posiekać z masłem. Dodać jajko, szybko zarobić gładkie ciasto, zawinąć je w folię spożywczą i włożyć do lodówki na minimum 60 minut.
Piekarnik rozgrzać do temperatury 170-180 stopni. Formę o wymiarach 34x23 cm wyłożyć papierem do pieczenia.
2/3 schłodzonego ciasta cienko  rozwałkować, wyłożyć nim dno formy i ponakłuwać widelcem. Piec ok. 15 minut. Wyjąć i odstawić do przestygnięcia.
MASA SEROWA:
Temperaturę piekarnika zmniejszyć do 160-165 stopni.
Oddzielić żółtka od białek. Miękkie masło utrzeć z cukrem i cukrem waniliowym, cały czas miksując dodawać po jednym żółtku na zmianę z porcjami sera. Dodać mąkę ziemniaczaną i wymieszać.
Białka ubić na sztywno ze szczyptą soli, delikatnie połączyć z masą serową. Na końcu dodać wymieszane z łyżeczką mąki bakalie i ponownie delikatnie wymieszać.
Masę serową wyłożyć na podpieczony spód, wyrównać powierzchnię.
NASTĘPNIE:
Pozostałe ciasto rozwałkować, pokroić na paski szerokości ok. 2 cm, ułożyć z nich kratkę na masie serowej. Kratkę posmarować żółtkiem rozmąconym z łyżeczką mleka.
Piec ok. 60 minut. Po upieczeniu pozostawić jeszcze na kilkanaście minut w wyłączonym, uchylonym piekarniku. Wystudzić.
LUKIER:
Cukier puder wsypać do miseczki, wymieszać z olejem i ucierać dodając stopniowo sok z cytryny. Kiedy osiągnie konsystencję gęstej śmietany, rozprowadzić go na wystudzonym serniku.

sobota, 24 grudnia 2016

Kruche rogaliki z nadzieniem orzechowym



Z OKAZJI ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA PRAGNĘ 
CZYTELNIKOM BLOGA
ZŁOŻYĆ NAJSZCZERSZE ŻYCZENIA
ZDROWIA, SZCZĘŚCIA I WSZELKIEJ POMYŚLNOŚCI.
NIECH MAGIA ŚWIĄT
ZJEDNOCZY WAS PRZY JEDNYM STOLE,
ABYŚCIE MOGLI WSPÓLNIE, Z RADOŚCIĄ
PRZYWITAĆ NARODZINY DZIECIĄTKA.





Do życzeń załączam przepis na niezawodne kruche rogaliki ze słodkim nadzieniem. Jest to kompilacja przepisów na kruche rogaliki z marmoladą lub masą makową, oraz na drożdżową struclę rumowo-orzechową.

SKŁADNIKI NA 32 SZTUKI:
  • 3 szklanki mąki pszennej typ 650 + do podsypania
  • duża szczypta soli
  • 20 dag masła
  • 20 dag kwaśnej śmietany 18%

NADZIENIE:
  • 15 dag orzechów włoskich (najlepiej świeżo wyłuskanych)
  • 8 dag cukru
  • 10 dag dżemu morelowego - użyłam TEGO
  • 1 łyżka rumu

DODATKOWO:
  • małe jajko
  • łyżka mleka
  • cukier perlisty do posypania


WYKONANIE:
Mąkę przesiać, wymieszać z solą, dokładnie posiekać z zimnym masłem na kruszonkę. Dodać śmietanę i wyrobić gładkie ciasto. Zawinąć je w folię spożywczą i odłożyć do lodówki na przynajmniej 12 godzin.

Orzechy zmielić, dodać do nich pozostałe składniki nadzienia i dokładnie wymieszać.

Schłodzone ciasto podzielić na 4 części, każdą rozwałkować na okrągły placek o średnicy ok. 30 cm. Placki pokroić na 8 trójkątów. Na podstawie każdego trójkąta rozsmarować po łyżeczce masy orzechowej i od tej strony zwinąć, formując rogalik. Przy sklejaniu końcówkę trójkąta warto posmarować kropelką wody.

Rogaliki ułożyć na wyłożonej papierem blaszce, w ten sposób, aby ostry koniec trójkąta znalazł się pod spodem. Wierzch posmarować jajkiem rozmąconym z łyżką mleka, a następnie posypać cukrem perlistym.

Piec około 20 minut w temperaturze ok. 180 stopni do ładnego zrumienienia.

sobota, 2 stycznia 2016

Makowiec japoński bezglutenowy




Makowiec japoński bez pszenicy, bez glutenu i laktozy. Wydanie specjalne tego popularnego ciasta zagościło na moim świątecznym stole w ostatnie Boże Narodzenie.




SKŁADNIKI NA TORTOWNICĘ O ŚREDNICY 24 CM:
  • 20 dag suchego mielonego maku
  • 300 ml mleka kokosowego – u mnie domowej roboty
  • 15 dag cukru trzcinowego nierafinowanego
  • 12 dag miękkiego masła
  • 4 łyżki płynnego miodu – u mnie nawłociowy
  • 10 dag suchej kaszki kukurydzianej
  • 1 łyżka mielonego złocistego siemienia lnianego
  • 0,5 łyżeczki bezglutenowego proszku do pieczenia
  • 2 łyżeczki domowego cukru waniliowego
  • 4 duże jajka
  • szczypta soli
  • 5 dag suszonej żurawiny
  • 5 dag rodzynek
  • 10 dag łuskanych orzechów laskowych
  • 40 dag jabłek startych na dużych oczkach
  • sok z cytryny
  • mąka kukurydziana i masło do tortownicy

WYKONANIE:


Tortownicę wysmarować masłem i oprószyć mąka kukurydzianą. Jeśli tortownica nie jest idealnie szczelna, warto dno wyłożyć kawałkiem papieru do pieczenia i przyciąć go obręczą, a wysmarować i oprószyć tylko boki.
Mak zalać w rondelku kokosowym mlekiem i na wolnym ogniu gotować do całkowitego wchłonięcia płynu (ok. 15-20 minut – trzeba pilnować).
Odstawić do wystudzenia.




Orzechy laskowe uprażyć na patelni i otrzeć ze skórki w ściereczce, grubo posiekać.
Suszoną żurawinę i rodzynki przelać wrzątkiem, osączyć.




Jabłka obrać, usunąć gniazda nasienne, zetrzeć na dużych oczkach i od razu skropić sokiem z cytryny.
Kaszkę kukurydzianą, siemię i proszek do pieczenia wymieszać i połączyć z bakaliami i orzechami.




Oddzielić żółtka od białek.
Miękkie masło utrzeć z cukrem, cukrem waniliowym i miodem.
Nie przerywając ucierania dodać pojedynczo żółtka, a następnie porcjami wystudzony mak (na małych obrotach, bo pryska na wszystkie strony).




Nadal na małych obrotach połączyć z bakaliami i z jabłkami.





Białka ubić ze szczyptą soli na sztywną pianę, delikatnie, przy pomocy łopatki wymieszać z masą makową.




Ciasto przełożyć do przygotowanej tortownicy, wyrównać powierzchnię.




Piec w temperaturze 180 stopni (160 z termo obiegiem) przez około 60-70 minut.




Po wystudzeniu wyjąć z formy i ozdobić w dowolny sposób.




Inspiracja tutaj.



Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...