sobota, 13 grudnia 2014

Piernik dojrzewający pszenno-żytni ETAP 2


Piernik staropolski dojrzewający


ETAP2
Pięć tygodni zleciało nie wiadomo kiedy i przyszła pora na upieczenie placków z naszego leżakującego w lodówce ciasta. W tym roku odpuściłam sobie wałkowanie, które wymaga wiele zachodu i po prostu ugniotłam ciasto dłonią. Nie powiem, że to proste, ponieważ ciasto jest niewdzięczne w obróbce, nie chce współpracować i bardzo się klei. Dlatego w trakcie wyklejania oprószamy mąką zarówno ciasto, jak i dłonie. Pieczemy pojedynczo cztery placki. Ja mam na szczęście dwie jednakowe foremki co znacznie usprawniło ten proces. Więc do dzieła J


SKŁADNIKI:
Ciasto wykonane według tego przepisu
mąka do oprószenia
masło do posmarowania papieru


WYKONANIE:
Ciasto podzielić nożem na cztery części.
Blaszkę o wymiarach 33x23 cm wyłożyć papierem do pieczenia, wysmarować go masłem.
Każdą część ciasta rozprowadzić równą warstwą w przygotowanej blaszce i wstawić do nagrzanego piekarnika.
Piec w temperaturze 160 stopni termo obieg przez około 20-30 minut.
Przestudzić w blaszce, wyjąć z niej dopiero jak blat troszkę zesztywnieje.
Zimne ciasto pozostawić na papierze, na którym się piekło (można go najpierw delikatnie oderwać od spodu), ułożyć piętrowo jedno na drugim, od góry przykryć kawałkiem papieru i całość zawinąć najpierw  w ściereczkę, a następnie w torbę foliową.
Odłożyć w spokojne miejsce, aby poczekało na przełożenie powidłami lub/i masą oraz oblanie polewą.


TUTAJ można zobaczyć ciąg dalszy produkcji piernika, czyli przekładanie go powidłami.







4 komentarze:

  1. Świetnie sie wałkuje przez worek foliowy, patent wypróbowany:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wiem Madziu, w zeszłym roku tak właśnie wałkowałam, ale wyklejanie poszło szybciej, sprawniej i czyściej, dodatkowo nie trzeba było docinać do rozmiaru blaszki. W życiu już nie użyję wałka do piernika :D

      Usuń
  2. Anna D. Witam Pani Edyto. Wykonałam I etap i drugi etap. Rozwałkowałam super szybko i bezboleśnie. Uszykowałam papier do pieczenia szt. 6 w odpowiedniej wielkości do blaszki na której piekłam piernik , następnie dwa kawałki papieru posmarowałam masłem płynnym (używam klarowane), ręce również lekko natłuściłam masłem i bez żadnego problemu uformowałam (dość szybko) placek z ciasta, który umieściłam między dwa arkusze natłuszczonego papieru i b. dobrze szybko rozwałkowałam placek wałkiem. Papier wierzchni ściągnęłam a z tym z pod spodu wsunęłam na blaszkę.Upiekłam też z 1/4 porcji ciasta w dwóch małych foremkach keksowych (z folii aluminiowej ) - polecam natłuściłam ręce masłem i wykonałam dwa wałki z ciasta , które umieściłam w keksowych foremkach i rękoma b. łatwo uformowałam ciasto, które stanowiło 1/3 wysokości foremki a po upieczeniu i lekkim ostudzeniu przekroiłam na trzy placki, które tuż przed świętami przełożę, ale można nie przekładać. Upieczony piernik już teraz przepyszny.Dziękuję za przepis i pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo się cieszę Pani Anno, że przepis się przydał i, co najważniejsze, sprawdził. Dziękuję za okazane zaufanie i kilka cennych rad :)
      Cieszę, że piernik smakuje, pozdrawiam cieplutko :)

      Usuń

Przy komentarzu zostaw swoje imię, w odpowiedzi łatwiej będzie mi się do Ciebie zwracać :)

Podziel się fotką dania przygotowanego według mojego przepisu na adres e-mail edyta2204@gmail.com, a z przyjemnością zamieszczę ją w albumie na fb :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...