sobota, 28 października 2017

Słoikowa mielonka bez żelatyny


Domowa mielonka

Wszelkiego rodzaju słoikowe mielonki na stałe zagościły w moim domu, domownicy je uwielbiają. Za każdym razem są pyszne, chociaż nie mają identycznego składu. Po prostu daję do nich takie mięso jakie akurat mam "pod ręką". Oczywiście można uniknąć tego całego „zachodu” i kupić mielonkę w sklepie, ale przygotowanie jej w domu wbrew pozorom jest bardzo łatwe. Spróbujcie, a przekonacie się 😉

SKŁADNIKI:
  • 1,5 kg łopatki wieprzowej
  • 65 dag przerośniętego boczku
  • 25 g soli peklowej
  • 1 płaska łyżeczka soli
  • 2 łyżeczki pieprzu
  • 4 ząbki czosnku
  • majeranek wg uznania
  • 250 ml przegotowanej zimnej wody

WYKONANIE:
Słoiki i zakrętki umyć, wyparzyć i wysuszyć lub wyprażyć w piekarniku rozgrzanym do 120 stopni przez 15 minut.
Mięso i boczek przepuścić przez średnie lub duże oczka maszynki. Dodać do niego przeciśnięty przez praskę czosnek, przyprawy oraz wodę. Dokładnie wyrobić masę aż stanie się kleista.
Masę nałożyć do słoików o pojemności maksimum 500 ml, napełniając je do około 3/4 wysokości tak aby nie pozostały wolne przestrzenie, zakręcić i odstawić na 1-2 godziny. Po tym czasie wstawić do garnka wyłożonego ściereczką, nalać wody ok. 2 cm poniżej nakrętki.
Pierwszego dnia pasteryzować przez 60 minut, drugiego 40 minut, trzeciego 30 minut. Po każdej pasteryzacji pozostawiać słoiki w wodzie i zachować 12-godzinny odstęp pomiędzy końcem jednego, a początkiem drugiego gotowania.

Poddane tyndalizacji słoiki można swobodnie przechowywać poza lodówką do 6 miesięcy (u mnie zawsze znikały dużo szybciej). Jeśli wstawimy je do lodówki, pomimo braku żelatyny zetnie się ładna galaretka.




8 komentarzy:

  1. Jej ale mi narobiłaś smaka na taką konserwę 😉 musi być pyszna! Pewnie niebawem się skuszę :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Koniecznie Asiu! Ja długo zbierałam się do zrobienia pierwszej, ale poszło nadzwyczaj łatwo, a teraz już robię regularnie. Idealnie sprawdza się na wyjazdach, w pracy, a nawet w domu w awaryjnych sytuacjach, kiedy zrobię za małe zakupy nie doceniając apetytu domowników :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Znam ten smak, robiłam podobne mięsko w słoiku - było pyszne!!!
    Twoje też zapewne pychotka :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Też robię , pycha

    OdpowiedzUsuń
  5. Domowa najlepsza, my często zapiekamy kawałki mięsa, tez pyszne ;)

    OdpowiedzUsuń
  6. Boczek ma być surowy, wędzony surowy, wędzony parzony? Roman

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Boczek ma być surowy. Przepraszam za brak szybkiej odpowiedzi, wyłączyły mi się powiadomienia o komentarzach i to pytanie zauważyłam dopiero dzisiaj.

      Usuń

Przy komentarzu zostaw swoje imię, w odpowiedzi łatwiej będzie mi się do Ciebie zwracać :)

Podziel się fotką dania przygotowanego według mojego przepisu na adres e-mail edyta2204@gmail.com, a z przyjemnością zamieszczę ją w albumie na fb :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...