W ramach akcji wspólnego weekendowego wypiekania przygotowałam szarlotkę na bezglutenowym spodzie. To było moje drugie do niej podejście. Za pierwszym razem ściśle trzymałam się przepisu źródłowego i dodałam same żółtka, więc zamiast ciasta otrzymałam crumble. Szarlotka niestety rozsypała się na okruszki. Tym razem dodatek białek sprawił, że ciasto było zwarte i choć dość sztywne, idealnie smakowało w połączeniu z masą jabłkową, szczególnie na drugi dzień, po nabraniu od nich wilgoci. Inspirację stanowi przepis Weroniki Madejskiej z książki "Bez glutenu, bez wyrzeczeń".
EDIT: przepis przetestowałam już kilkakrotnie i stwierdziłam, że najkorzystniej jest dodać do ciasta 3 żółtka i 1 całe jajko - ciasto jest wówczas idealne - nie jest twarde, zaś kruszy się dokładnie tyle ile potrzeba :)
SKŁADNIKI: CIASTO:
10 dag mąki owsianej
10 dag mąki ryżowej
5 dag mąki ziemniaczanej
2 całe jajka
2 żółtka (białka zamrozić, innym razem pokażę do czego się przydadzą)
5 dag cukru trzcinowego
10 dag zimnego masła
1/4 łyżeczki sody oczyszczonej
1/4 łyżeczki soli
MASA JABŁKOWA:
1,1 kg deserowych jabłek
5 dag masła
3/4 łyżeczki cynamonu
1 łyżka domowego cukru waniliowego
cukier do smaku
sok z cytryny do smaku
DODATKOWO:
cukier puder do oprószenia (niekoniecznie)
masło do formy
WYKONANIE: Dno tortownicy o średnicy 24 cm wyłożyć papierem do pieczenia, dno i boki posmarować masłem. Przesiane mąki wymieszać z cukrem, solą i sodą oczyszczoną, dodać schłodzone masło i dokładnie posiekać.
Dodać żółtka i całe jajka, wymieszać łyżką tylko do połączenia składników (będzie bardzo kleiste). Naczynie z ciastem szczelnie przykryć, wstawić do lodówki.
Jabłka obrać, usunąć gniazda nasienne, pokroić w kosteczkę, wrzucić do rondla na rozgrzane masło. Najpierw obsmażyć, a następnie podlać niewielką ilością wody i dusić aż zmiękną. Na koniec dodać cynamon i cukier waniliowy, doprawić do smaku cukrem i sokiem z cytryny.
Piekarnik rozgrzać do temperatury 200 stopni (180 z termo obiegiem). 3/4 schłodzonego ciasta pokruszyć na dno przygotowanej tortownicy, lekko ugnieść palcami, wstawić do nagrzanego piekarnika i piec 15 minut.
Na podpieczony spód wyłożyć jabłka, wyrównać, na wierzch pokruszyć pozostałe ciasto.
Temperaturę piekarnika zmniejszyć do 180 stopni (160 z termo obiegiem), piec około 45 minut.
Wystudzić w tortownicy, przed podaniem oprószyć cukrem pudrem.
Kilka dni przed Świętami miałam przyjemność zrobić zakupy w sklepie internetowym Frisco. Jestem z nich bardzo zadowolona, bo zamiast plątać się między ludźmi z wózkiem po markecie, usiadłam sobie wygodnie z kawą przy laptopie i na spokojnie wybrałam produkty. Asortyment jest naprawdę duży a produkty świeże, więc jest w czym wybierać. Dostawa szybka, z wniesieniem do mieszkania i odłożeniem we wskazane miejsce. Produkty starannie zapakowane, "z głową", w idealnym stanie.
Jeśli nie chcecie marnować wiosennego słońca na chodzenie po sklepach, polecam sklep Frisco, czynny całą dobę :)
Jednym z zakupionych tam produktów był bezglutenowy pudding z herbatą matcha o smaku ananasa, na którym zbudowałam swój pomysł na wielkanocny tort. Oczywiście przepis jest uniwersalny, bo wystarczy czekoladowe jajeczka zastąpić innymi ozdobami i zmienić charakter ciasta :)
budyń bezglutenowy z herbatą matcha o smaku ananasa KLIK
3/4 szklanki cukru pudru
200 g masła
DODATKOWO:
4 łyżki domowego dżemu z czerwonej porzeczki
masło i mąka ryżowa do foremki
wiórki czekoladowe i czekoladowe jajka
WYKONANIE:
CIASTO: Mąkę przesiać z proszkiem do pieczenia i kakao, oddzielić żółtka od białek. Dno tortownicy wyłożyć papierem do pieczenia, całość wysmarować masłem i oprószyć mąką ryżową. Piekarnik rozgrzać do temperatury 180 stopni (160 z termo obiegiem). Miękkie masło utrzeć z cukrem trzcinowym, pojedynczo dodać żółtka, a następnie porcjami przesianą mąkę na zmianę z mlekiem kokosowym.
Białka ubić ze szczyptą soli na sztywną pianę, dodać ją do masy i delikatnie wymieszać łopatką.
Ciasto przełożyć do przygotowanej tortownicy i od razu wstawić do nagrzanego piekarnika.
Piec około 40 minut, do suchego patyczka. Ciasto pozostawić w foremce do całkowitego wystygnięcia.
KREM: Budyń ugotować bez cukru na mleku kokosowym według przepisu na opakowaniu, wystudzić.
Miękkie masło utrzeć na puch z cukrem pudrem, a następnie z dodawanym porcjami wystudzonym budyniem.
WYKOŃCZENIE: Wystudzone ciasto przekroić na trzy blaty. Dolny i środkowy blat posmarować dwiema łyżkami dżemu porzeczkowego i porcją kremu, przykryć górnym blatem.
Wierzch i boki posmarować kremem, z reszty kremu wycisnąć rozetki.
Boki posypać wiórkami czekoladowymi, na wierzchu ułożyć czekoladowe jajka. Przed podaniem schłodzić.